KONFERENCJA KOMITETU BADAŃ NAD MIGRACJAMI PAN
- Szczegóły
- Sesje tematyczne
AKTORZY INSTYTUCJONALNI I SPOŁECZNI WOBEC IMIGRACJI DO MIAST (Marcin Gońda – UŁ, Marek Nowak – UAM, Michał Nowosielski – UWSB Merito w Gdańsku)
Na miasta możemy spojrzeć jak na laboratoria polityk integracyjnych, gdzie działają nie tylko aktorzy instytucjonalni, ale także społeczni. Z perspektywy władz miast problematyka migracji jest obecna nie tylko w działaniach integracyjnych, ale także w realizowanych przez miasta politykach socjalnych, edukacyjnych, mieszkaniowych, itd., jak również w wielu innych obszarach życia miejskiego. Jednak ostatnie doświadczenia kryzysu humanitarnego związanego z napływem migrantów przymusowych z Ukrainy wskazują, że obok samorządów lokalnych coraz bardziej aktywni stają się także organizacje pozarządowe oraz społeczeństwo obywatelskie.
W celu pogłębienia wiedzy na temat migracji w kontekście miasta oraz funkcjonowania różnych aktorów w tym obszarze, zapraszamy badaczy i badaczki opisujących temat migracji i miasta z różnych perspektyw, takich jak socjologia, politologia, geografia, kulturoznawstwo czy ekonomia do prezentacji swojego swych analiz.
Interesują nas referaty, które odwołują się do przykładów polskich i zagranicznych miast (także w aspekcie porównawczym) oraz skupiają się na następujących pytaniach:
1. W jaki sposób miasta wpływają na proces adaptacji migrantów w nowym środowisku?
2. Jakie praktyki integracyjne stosowane przez samorządy miejskie okazały się najskuteczniejsze w kontekście migracji?
3. Jakie bariery utrudniają skuteczną integrację migrantów w miastach i jakie kroki powinny podjąć władze miasta, aby je przełamać?
4. Jakie są różnice w podejściu do migracji i integracji migrantów między miastami polskimi a zagranicznymi?
5. Jakie znaczenie dla integracji migrantów mają inicjatywy społeczne i organizacje pozarządowe działające w miastach?
6. Jakie aspekty kulturowe i językowe wpływają na proces integracji migrantów w miastach?
7. Jakie korzyści dla miast wynikają z integracji migrantów i jakie działania mogą być podjęte, aby te korzyści maksymalizować?
8. Jak migracja przymusowa z Ukrainy wpłynęła na rozwój miast w Polsce i jakie działania zostały wprowadzone, aby pomóc migrantom z Ukrainy?
9. Jakie wyzwania związane z migracją przymusową z Ukrainy stoją przed miastami w Polsce i jakie rozwiązania powinny zostać podjęte, aby pomóc migrantom w ich adaptacji do nowych warunków życia w mieście?
10. W jaki sposób miasta w Polsce współpracują z migrantami z Ukrainy i jakie inicjatywy integracyjne zostały podjęte, aby ułatwić tym osobom dostęp do pracy, edukacji, służby zdrowia i innych usług publicznych?
12. W jaki sposób migracja przymusowa z Ukrainy wpłynęła na kulturę i tożsamość miast w Polsce i jakie inicjatywy zostały podjęte, aby zachować i promować różnorodność kulturową i językową migrantów z Ukrainy?
W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.
Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.