Doświadczenie migracji ściśle wiąże się z kontaktem z „odmiennością" (innością/obcością), zderzaniem się różnych światów wartości, wzorów oraz standardów myślenia i działania. Ten oczywisty stan rzeczy ma istotny wpływ na proces konstruowania tożsamości przez migrantów, ich przystosowanie się do nowego otoczenia społecznego, recepcję migracji w społeczeństwie przyjmującym, procesy integracyjne, międzynarodowe, krajowe i lokalne polityki migracyjne. Doznania afektywne i wskazane w tytule stany psychiczne będące udziałem zarówno migrantów jak i przedstawicieli grupy przyjmującej, wpływają na formy interakcji społecznych wewnątrz- i międzygrupowych. Podczas sesji będziemy poszukiwali m.in. odpowiedzi na następujące pytania:
- jakie miejsce zajmują te szeroko rozumiane emocjonalne wymiary doświadczenia migracji w badaniach migrantoznawczych?
- jak badacze, zakorzenieni w kulturze Zachodu, konceptualizują tego rodzaju emocje/stany psychiczne – czy udaje się im uniknąć uproszczeń i redukcji związanych z zachodnimi koncepcjami ciała, zdrowia i choroby ?
- jak i w jakich okolicznościach podmioty w doświadczeniu migracji wyrażają stres i traumę z uwagi na zinternalizowane przez nich normy?
- jak, w jakich okolicznościach i w jakim celu podmioty w doświadczeniu migracji celowo budzą emocje, instrumentalizują stres i traumę?